STYROPIAN CZY WEŁNA?

docieplenie

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor jeśli planuje docieplenie budynku. Obecnie izolacje wykonuje się z bardzo wielu materiałów jednak najczęściej jest to wełna mineralna i styropian i na nich skupimy uwagę.

Z każdym rokiem na naszym rynku pojawiają się nowe technologie ale są to ulepszenia już istniejących materiałów lub nowości na które patrzymy z dystansem. Oczywiście temat dociepleń jest bardzo szeroki i różnorodny. skupimy się tylko na samym materiale do wykonania termomodernizacji w metodzie lekkiej-mokrej najpopularniejszej w naszym kraju.

 

 

Na początek wyjaśnię różnice między styropianem białym a szarym (grafitowym).

 

Grafitowy różni się od białego rodzajem surowca, dodatki uszlachetniające poprawiają izolacyjność o 20%! Oznacza to, że możemy zastosować cieńszą warstwę materiału, ma to znaczenie jeśli występuje dużo balkonów, wnęk. Oszczędzamy również na obróbkach blacharskich, czy nawet kołkach i odpadach. Porównując oba materiały pod względem izolacyjności 15 cm białego styropianu jest równe 10 cm szarego styropianu. Nie da się ukryć, że odbija się to na cenie ale nie aż tak bardzo jak nam się wydaje. Podsumowując koszt będzie większy o 5-10% ale będziemy mieli o wiele lepszą izolacyjność a co za tym idzie potrzebujemy mniej energii na ogrzanie przez kolejne lata.

 

 

O co chodzi z tym dalmatyńczykiem?

 

dalmatynczyk-fasada

 

Są to opatentowane płyty producenta Termo organika. Mamy sporo mitów na jago temat. Materiał ten jest pod stałym nadzorem Instytutu Techniki budowlanej. Można go zamówić wyłącznie u producenta. Wbrew pozorom kropki nie zapewniają lepszej izolacyjności a są znakiem rozpoznawczym firmy. Jeśli chodzi o ceny są bardzo zbliżone do konkurencji.

 

 

 

Polystyrol

 

 

 

welna

 

1. Styropian jest lżejszy blisko 10 krotnie.

2. Współczynnik przewodzenia niższy (czyli lepszy) ma styropian.

3. Wełna mineralna jest droższa 10-20% zależnie od regionu.

4. Wełna jest niepalna, bardziej odporna na temperaturę niż styropian.

5. Styropian ma większa wytrzymałość mechaniczną.

6. Styropian możemy stosować tylko do wysokości 25 m.

7. Wełna posiada lepszą izolacje akustyczną.

8. Wełna lepiej odprowadza wilgoć z budynku.

9. Wełna jest trwalsza i odporna na czynniki biologiczne.

10. Wełna jest delikatniejszym materiałem.

 

 dsc04037

 

Podsumowując, nie można powiedzieć jednoznacznie, że któryś z omawianych materiałów jest lepszy. Każdy posiada swoją charakterystykę i parametry. Oba materiały są świetnym izolatorem ale w całej technologii na prace całej ściany ma wpływ odpowiedni tynk i zaprawa klejąca oraz prawidłowe wykonanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *