ŚCIANY DZIAŁOWE

 

 

Ściany działowe wykonujemy w dwóch technologiach: szkieletowej i murowanej. Przenoszą jedynie ciężar własny i elementy wyposażenia domu takie jak szafki kuchenne czy podwieszone urządzenia sanitarne. Główną funkcją jest podział pomieszczeń, zachowując przy tym dobrą izolacyjność akustyczną. Ściany działowe wznosimy w technologii murowanej z materiałów ceramicznych, betonu komórkowego, silikatów i keramzytobetonu. Druga to  technologia szkieletowa z profili stalowych bądź drewnianych wypełnione materiałem izolacyjnym.

Mur wykonany z materiałów jak cegła czy bloczki betonowe jest trwały i ciężki oraz dobrze izoluje akustycznie. Należy zapamiętać, że im materiał cięższy tym lepiej izoluje akustycznie. Możemy wykonać ściany o różnych grubościach zazwyczaj od 6,5 cm do 12 cm, zależnie od oczekiwań i przeznaczenia. Najcieńsze ściany wznosimy jeśli pełnią funkcje dekoracyjną i wydzielającą przestrzeń. Najgrubsze odizolowują pomieszczenia techniczne od wypoczynkowych i bez obaw zawiesimy np. ciężkie szafki kuchenne.

 

Parametry dla ściany grubości 12 cm

 

Bez tytułu

 

O co chodzi z tymi decyBelami?

 

Poziom natężenia dźwięku mierzony jest funkcją logarytmiczną a nie liniową. Najniższą wartością jest 0 dB ogólnie ustaloną, zaś progiem bólu jest wartość 120 dB. Wzrost o 10 decybeli daje 10-krotnie większą wartość natężenia dźwięku. Wzrost głośności o 20 decybeli daje 100-krotnie większą wartość natężenia dźwięku itd. Porównując natężenie dźwięku lodówki w domu na poziomie 40 dB i wnętrze poruszającego się samochodu 70 dB mamy do czynienia z 1000-krotnie większym natężeniem dźwięku! Przytaczając wartości z tabeli jeśli ściana posiada izolacyjność akustyczną równą 40 dB, jest w stanie wygłuszyć rozmowę w pokoju obok.

 

 

decybele

 

Ściana z cegły

 

Tradycyjny i bardzo solidny sposób wznoszenia ścian działowych. Jest to ściana działowa typu ciężkiego, dzięki czemu uzyskujemy dobrą akustykę pomieszczeń. Najczęściej układa się cegły na płask więc ściana ma grubość ok 14 cm wraz z tynkiem.

Należy pamiętać o zastosowaniu izolacji poziomej z papy bądź folii pod pierwszą warstwę która zapewni brak podciągania wody.

Wykonać należy szczelinę dylatacyjną wypełnioną wełną mineralna bądź pianką nad ostatnią warstwą cegieł aby amortyzować prace stropu nad ścianką działową. Przy łączeniu ze ścianami nośnymi należy zakotwić pręty zbrojeniowe co 2-3 warstwy aby zniwelować przyszłe możliwe pęknięcia.

 

 

Ściana z betonu komórkowego

 

Jest to ściana o dużej wytrzymałości mechanicznej i wysokiej izolacyjności akustycznej jednak niższej niż parametry cegły. Konstrukcja ma mniejszą masę własną od cegły więc jest to ogromna zaleta. Beton komórkowy jest łatwy w obróbce i przystępny cenowo. Do wznoszenia ścian wykorzystujemy najczęściej bloczki grubości 12 cm, podobnie jak cegły. Beton komórkowy jest bardziej wymagający dla murarza, ponieważ nie wykonujemy grubej spoiny przez co musimy staranniej wykonywać każda warstwę.

 

 

Ściana szkieletowa

 

Jedna z najpopularniejszych metod wykonywania ścian działowych. Szybka i prosta w montażu. Wykonujemy na ruszcie stalowym bądź drewnianym a wypełniamy najczęściej wełną mineralną. Warstwę osłonową stanowią płyty gipsowo kartonowe które możemy stosować w każdym pomieszczeniu. Ściana wykonana w tej technologii nie ma tak wysokiej wytrzymałości mechanicznej jak ściany murowane. Jeśli planujemy wieszać ciężkie rzeczy takie jak szafki kuchenne czy inne sprzęty trzeba wykonać wzmocnienie w postaci 2 warstw płyt g-k. 

 

 

Ile kosztuje wykonanie?

 

Ściana murowana z cegły lub z betonu komórkowego: 140-200 zł/m2.

Ściana z płyt kartonowo gipsowych: 100-120 zł/m2.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *