ETAPY BUDOWY DOMU

 

Stan surowy otwarty

Do tego etapu prac zaliczamy wykonanie zasadniczej konstrukcji ścian nośnych, kominów, stropów, schodów wewnętrznych ( o ile mamy do czynienia z budynkiem 2 kondygnacyjnym ), więźby i pokrycia dachowego. Na tym etapie nie mamy drzwi, okien i ścianek działowych. W przypadku jeśli na tym etapie budowa zostaje przerwana otwory okienne i drzwiowe zabezpiecza się płytami lub folią.

Stan surowy zamknięty

Do tego etapu dodatkowo mamy zamontowane okna i drzwi zewnętrzne. Dzięki temu budynek jest dobrze chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych.

 

 

Stan deweloperski

Podobnie jak stan surowy nie jest prawnie zdefiniowany. Zaleca się aby wszystkie zakresy prac były umownie określone. W związku z tym budując dom etapami to w umowie zawiera się szczegółowy zakres prac z wykonawcą. W czasie odbioru technicznego mieszkania bądź domu weryfikuje się zgodność umowy ze stanem rzeczywistym. W tym wypadku stan surowy zamknięty zostaje uzupełniony o pełen zakres prac związanych z przyłączami, izolacją termiczną domu (na całej powierzchni ścian i poddasza) oraz zaawansowanymi robotami wokół samego budynku mieszkalnego. Stan deweloperski oznacza wykonanie prac elewacyjnych, w tym wykończeniowych w części kominowej, oddanie do użytku wykończonych schodów z balustradami na zewnątrz budynku, a także zamontowanie zewnętrznych parapetów okiennych. Ponadto na tym etapie prac budowlanych inwestorzy mogą liczyć na realizację przyłączy w stanie podstawowym oraz wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej oraz realizację prac w zakresie dostępności sygnału telekomunikacyjnego oraz telewizyjnego. W przypadku stanu deweloperskiego gotowe powinno być ogrodzenie terenu a także wewnętrzna droga wjazdowa do części garażowej, jeśli projekt domu uwzględniał stosowną przestrzeń garażową.

 

 

Stan pod klucz

Jest to etap w procesie budowlanym, w którym budowę obiektu uważa się za w pełni ukończoną. Oznacza to możliwość normalnego użytkowania wykończonego budynku mieszkalnego, posiadającego zarówno ostatecznie ukształtowany wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny. Dom w stanie pod klucz powinien więc posiadać już wykończenie w postaci tynków wewnętrznych, farb ściennych i okładzin z glazurą. Na tym etapie domownicy mogą liczyć na pełne wykonanie podłóg z zewnętrzną warstwą w postaci terakoty, paneli drewnianych czy parkietu. Stan pod klucz zapewnia pełne wyposażenie stolarki okienno-drzwiowej tak na zewnątrz, jak i wewnątrz domu oraz uporządkowanie terenu bezpośrednio wokół budynku mieszkalnego. W warstwie technicznej oznacza z kolei przeprowadzenie pełnych instalacji użytkowych dla mediów, w tym wykonanie w pełni funkcjonalnych i sprawnych elementów wyposażenia węzła sanitarnego z łazienką i ubikacją. Co ważne, stan pod klucz jako pojęcie nie jest sankcjonowany prawnie, dlatego istnieją pewne rozbieżności w podejściu do rozumienia tego określenia, prezentowane w poszczególnych ofertach firm budowlanych. Niemniej niezmiennie ten etap ukończenia budowy oznacza najwyższe zaawansowanie prac, pozwalające na pełne zagospodarowanie wnętrza mieszkalnego (wstawienie mebli, założenie firanek, zasłon lub rolet, rozłożenie wykładziny i dywanu, rozmieszczenie sprzętu RTV i AGD).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *