OGRODZENIE A PRAWO BUDOWLANE

ogrodzenie - MAJ budownictwo
 

Nowo budowane ogrodzenie może obejść się bez żadnych formalności, jednak są sytuacje gdzie będzie wymagane zgłoszenie jak i pozwolenie. Działkę zawsze grodzimy od strony sąsiada jak i od ulicy. Ma to znaczenie i zmienia wytyczne w jaki sposób można je wybudować.

 

Od strony sąsiada

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie ogrodzenia w granicy działki, oczywiście jeśli dojdziemy do porozumienia z sąsiadem i będzie to inwestycja wspólna. Jeśli natomiast takiej zgody nie ma, należy usytuować ogrodzenie nie przekraczając naszej osi działki z sąsiadem.

 

Od strony ulicy

Kryterium które określa nam w którym miejscu możemy wybudować ogrodzenie to plan miejscowy. Wymagane jest wtedy zgłoszenie do starostwa.

 

Zgłoszenie na budowę

(21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych)

 

– Budowa lub remont ogrodzenia które ma powyżej 2,2 m., niezależnie czy ogrodzenie sytuowane jest od strony ulicy czy sąsiada.

 

– Budowa lub remont ogrodzenia od strony ulic, placów, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych.

W zgłoszeniu należy dołączyć szkice bądź rysunki, dokument potwierdzający własność nieruchomości jak i zakres oraz sposób wykonywania prac z terminem ich rozpoczęcia. Jeśli po 21 dniach od dostarczenia do Urzędu nie otrzymamy sprzeciwu możemy przystąpić do robót budowlanych w przeciągu 2 lat.

 

 

Wszystkie inne ogrodzenia poniżej 2,2m pomiędzy działkami nie wymagają żadnych pozwoleń jak i zgłoszeń.

 

 

UWAGA!

Wyjątek stanowi mur oporowy przy którym wymagane jest pozwolenie na budowę jak i projekt budowlany.

 

Ogrodzenie musi spełniać pewne kryteria aby nie zagrażały bezpieczeństwu osób i zwierząt. Nie można ogrodzenia uwieńczyć drutem kolczastym oraz fragmentami ostrych materiałów takich jak szkło czy metal.

Furtka oraz brama wjazdowa musi otwierać się do wewnątrz naszej działki. Nie możemy dopuścić aby mechanizm czy skrzydło bramy znajdowało się poza nasza nieruchomością(dotyczy to bram przesuwnych). Dla zabudowy jednorodzinnej wymagane szerokości dla furtki to 0,9m zaś dla bramy 2,4m.

 

Podsumowując ogrodzenie posesji należy wykonywać zgodnie z wytycznymi. Nie mamy obowiązku grodzenia naszej nieruchomości jednak często jest to wizytówka i otoczka naszego kawałka ziemi. Z roku na rok przybywa nowych technologii, wzorów i materiałów z którego wykonywane są współczesne ogrodzenia. Najważniejsze żeby było solidne i służyło nam przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *