OSZCZĘDNY DOM

panorama

Parametry techniczne dla domu w Polsce są o wiele niższe niż średnia w Europie. Oznacza to, że więcej budżetu domowego przeznaczamy na ogrzewanie. Czy marnujemy zbyt dużo energii?


 

O budynku energooszczędnym możemy zacząć mówić gdy zużywa poniżej 70 kWh/(m2*rok)

 

powyżej 70 kWh/(m2*rok) – dom poza klasą energooszczędności
 
30-70 kWh/(m2*rok) – dom energooszczędny
 
15-30 kWh/(m2*rok) – dom niskoenergetyczny
 
1-15 kWh/(m2*rok) – dom pasywny
 
0 kWh/(m2*rok) – dom zero energetyczny

 

 

Unia Europejska posiada większe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej domów jednorodzinnych. Wynikiem tego są niższe rachunki za ogrzewanie. Obecnie (2017 rok) standardy w Polsce to 95 kWh/(m2*rok), zaś u zachodnich sąsiadów poniżej 70 kWh/(m2*rok). Po wybudowaniu domu zgodnie z panującymi normami w Polsce należy od razu poddać termomodernizacji aby znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Państwo nie promuje jeszcze energooszczędnego budownictwa jednak w przeciągu kilku lat nastąpi zmiana. Do roku 2021 w Polsce standard będzie wynosił 70 kWh/(m2*rok).

Należy pamiętać, że w latach wcześniejszych w Polsce w budynkach bez termomodernizacji najczęściej były to wartości 140 – 220 kWh/(m2*rok).

 

 

Ile kosztuje wytworzenie 1 kWh/(m2*rok)?

koszt

Koszty wytworzenia 1 kWh ciepła, zł/kWh/ Viessmann (2014 rok)

 

 

Dokładne koszty i porównanie kosztów paliw

koszty

Roczne koszty ogrzewania domu 160 m2 wraz z wodą użytkową/ Viessmann (2014 rok)

 

 

Jeżeli myślimy o energooszczędnym budowaniu to musimy ocieplić płytę fundamentową co najmniej 20 cm warstwą styropianu, ścianę zewnętrzną 20 cm, zaś dach 30 cm. Technologia niestety nie pozwala nam jeszcze połączyć materiału izolacyjnego i zarazem konstrukcyjnego. Dlatego musimy łączyć materiały aby razem stworzyły dobrze współpracującą przegrodę.

 

 

Gdzie ucieka ciepło?

 

 

 

 

 

Podsumowując koszty ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej stanowią blisko 50-60% wszystkich wydatków rocznych przeznaczonych na eksploatacje domu! Wydatki zależą w głównej mierze od sprawności kotła, rodzaju paliwa i izolacji cieplnej budynku. Domy energooszczędne potrzebują blisko 2 razy mniej energii i przy tym są 5-8% droższe niż standardowe.

 

Źródło: www.viessmann.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *