DOCIEPLENIE PODDASZA

20141001_085923

Dach jest to jeden z najważniejszych elementów całego budynku. Należy o niego dbać, ponieważ koszty naprawy czy wymiany są bardzo wysokie. Tak samo pokrycie dachu jak i wewnętrzna strona chroni całą więźbę dachową przed rozwojem grzybów czy gniciem drewna. Ocieplenie poddasza podwyższa komfort mieszkania i pozwala zaoszczędzić na rachunkach na ogrzewanie 10-20 %.

Materiał jaki używamy do ocieplenia to wełna mineralna. Jest dobrym izolatorem akustycznym, świetną barierą dla ognia i jest paroprzepuszczalna. Do ocieplenia możemy przystąpić jeśli mamy już wstawione okna i ułożone pokrycie dachowe. Wełna jako materiał elastyczny bardzo dobrze układa się pomiędzy krokwiami.

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest docieplenie w dwóch warstwach. Pierwsza pomiędzy krokwiami zaś druga pomiędzy rusztem stalowym do którego będziemy mocować płyty gipsowo-kartonowe. Gdybyśmy zamocowali wełnę mineralną tylko pomiędzy krokwiami to powstały by mostki termiczne więc ma to duże znaczenie dla prawidłowej izolacji.

 

Grubość warstwy wełny wynosi od 20-30 cm, a w przypadku domu energooszczędnego i pasywnego nawet 35-40 cm. Najważniejsze aby zachować ciągłość izolacji wtedy jesteśmy pewni, że nie będzie strat ciepła. Pod wełna mineralna zawsze umieszczamy paroizolacje, aby zapewnić odpowiedna wentylacje i zapobiec w ten sposób rozwojowi grzybów i pleśni. Wykonawcy muszą pamiętać o szczelinie 2-3 cm pomiędzy warstwą izolacji a pokryciem dachowym aby zapewnić ruch powietrza.

 

Podsumowując ocieplanie poddasza to zabieg konieczny. Najważniejsze aby wykonane prace były zgodne z technologią i zaleceń ponieważ tylko w ten sposób nasze nakłady zwrócą się w przeciągu kilku najbliższych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *